מיחזור בגדים – היכן ניתן למחזר בגדים וכיצד זה תורם לאיכות הסביבה?

רבים מאתנו (ובעיקר רבות), רוכשים בגדים בכמויות גדולות, כאשר הסיבות לצבירת הבגדים הן רבות.
מה שרבים מאתנו לא יודעים, זה שריבוי בבגדים עלול להסב נזק משמעותי לסביבה כאשר, בגדים המושלכים לפחים, מועברים למטמנות ייעודיות.
מעבר לעובדה שעלויות ההטמנה הינן גבוהות במיוחד, מדובר גם בפעולה אשר עלולה להסב נזק משמעותי לסביבה, למי התהום, לבעלי החיים ולנזקי אקולוגיה נוספים.
יש לזכור שבגדים אשר נטמנים, עוברים עם הזמן תהליך של פירוק, כאשר בהליך הפירוק נפלט גז מתא, שהוא גז מסוכן.  
מעבר לכך, ככל שאנו צורכים יותר בגדים, גם ייצור הבגדים עולה, כאשר לדוגמא, בהליך של יצירת קילו כותנה, יש צורך לעשות שימוש בלא פחות מאשר 8000 ליטר מים.

מהו מיחזור בגדים?
ראשית כל, בשנים האחרונות עלתה המודעות לחשיבות של מיחזור בגדים וכיום יש גורמים שונים אשר פועלים על מנת לקדם את הנושא הזה – כמו לדוגמא, אפליקציות של איסוף בגדים ישנים לשימושים חוזרים וכיוצא בזה.
הליך מיחזור בגדים יתבצע בדרך כלל תוך מיון של הבגדים השימושיים לבין בגדים שכבר לא ניתן להשתמש בהם.
את הבגדים השימושיים ניתן להעביר הלאה, לעמותות אשר ידאגו להעביר את אותם הבגדים לאנשים אשר יוכלו להמשיך וללבוש את הבגדים.
הבגדים אשר כבר נחשבים כלא לבישים, מועברים לתהליך מיחזור נוסף, בהתאם לבדים מהם הם עשויים – לדוגמא, יש בגדים, אותם ניתן להפוך לסוג של מטליות ניקוי.

הליך ייצור הבגדים
בכדי לשמור על כדור הארץ, קיימת חשיבות גבוהה גם לשנות ולשפר את הליך ייצור הטקטסטיל.
בין הפעולות בהן ניתן לנקוט: לא להשתמש בכל הכימיקליים המסוכנים בהליך הייצור (מדובר כימיקליים אשר מעבירים חלק מרכיבי הייצור).
מעצבים רבים בוחרים לעשות שימוש במיחזור בגדים ישנים ובשימוש בבדים מהם הם עשויים לצורך יצירת הבגדים החדשים.
פעולה נוספת אשר יכולה לתרום לסביבה נוגעת לכל הנושא של השכרת בגדים – כיום, לצד השכרת שמלות כלה ושמלות נשף, ניתן למצוא חברות אשר מציעות שירותי השכרת בגדים מסוגים נוספים כמו ג'ינסים ועוד..

כמובן, המודעות הגבוהה לחשיבות מיחזור ומחזור בגדים בפרט, מהווה צעד חשוב ומשמעותי במניעת הזיהום הסביבתי ובזבוז המשאבים להם הבגדים גורמים.