שרוולים לפינוי פסולת – כל מה שרציתם לדעת

שרוולים לפינוי פסולתפרויקט שיפוץ או פרויקט בנייה, מייצרים כידוע לא מעט פסולת בניין אותה יש לאסוף ולפנות לאתרים המיועדים לכך. כאשר מדובר על בנייה או שיפוץ בקומת קרקע אזי פינוי הפסולת קל למדי, אך כאשר מדובר על הקומות העליונות יותר, לא ניתן להשליך את הפסולת באוויר מפאת הסכנה לעוברים והשבים. הפתרון שהומצא לטובת העברת פסולת בניין מקומות עליונות אל גובה הקרקע הוא שרוולים לפינוי פסולת המאפשרים ניוד וסילוק הפסולת בבטחה ללא סכנה או נזק כלשהם.

 

סוגי הפסולת שניתן לפנות עם שרוולים לפינוי פסולת

בעת ביצוע עבודות שיפוץ ובנייה, שרוולים לפינוי פסולת משמשים להעברת פסולת אל מכולות גדולות המוצבות בגובה הקרקע, לעיתים על המדרכה או הכביש. מדובר בפסולת ובחומרים שונים – כגון שברי בלוקים, צינורות, חלקי ריצוף, אריזות של חומרי בנייה, ועוד. קהל היעד מגוון וכולל שיפוצניקים, חברות בנייה, קבלני עפר, פרויקטים של התחדשות עירונית ועוד.

בנוסף לאותם גורמים מקצועיים קיים גם המגזר הפרטי. אלו הם אנשים פרטיים המעדיפים לעשות את השיפוצים בעצמם ולצורך כך שוכרים גם שרוולים לפינוי פסולת. שרוולים אלו נחוצים לצורך שמירה על איכות הסביבה כיוון שהם מסייעים בהעברת הפסולת למכולה ומשם הפסולת מגיעה בצורה יחסית פשוטה לאתרים המיועדים לקליטת פסולת. למרבה המזל נקבעו תקנות ברורות ומחייבות בכל הקשור לפינוי וטיפול בפסולת בניין ע"י המשרד להגנת הסביבה ומתבצעת אכיפה בתחום כך שהעוברים על תקנות אלו מסתכנים בקבלת כנסות ובפתיחת הליכים פליליים כנגדם.

היתרים ותקנות לפינוי פסולת

מומלץ לפני תחילת העבודה להתעדכן בתקנות של המשרד לאיכות הסביבה ולהקפיד עליהן. אם סוג העבודה המבוצעת דורש היתר בנייה, אתם תתבקשו להציג בפני וועדה אישור מטעם אתר לפינוי פסולת כולל כמויות הפסולת הצפויות להעברה (אדריכל או מהנדס מספקים את האומדן הזה).

כמו בכל תחום צרכני גם לפני רכישת שרוולים כדאי לערוך סקר שוק. בעזרת קבלה של כמה הצעות מחיר שונות תוכלו לחסוך כסף בסופו של דבר. בנוסף, חשוב לבחור שרוולים המתאימים לצרכים שלכם ולא להתפתות ולהסתכן ע"י בחירה במחיר הכי זול שקיים.

מי שמתכנן פרוייקט בהיקפים קטנים ואינו זקוק למספר רב של שרוולים לפינוי פסולת יכול לשכור כמות לא גבוהה של שרוולים ולצאת לדרך במחיר זול יותר. לחלופין בפרוייקטים קטנים ניתן לרכוש מספר שרוולים ישירות מהיצרן במחירים משתלמים (יותר זול מקנייה בחנות או מקבלן). שוב נדגיש את חשיבות התאמת השרוול לצרכים באתר הבנייה הספציפי, שכן ישנם שרוולים ממתכת ומפלסטיק – בדרגות גמישות שונות.

כאשר צפוי אבק רב מומלץ להעדיף שרוולים סגורים שיימנעו בריחה של אבק. כאשר רוצים לפנות גם חומרים מסוכנים או נוזלים כמו מים וזפת יש גם כן לוודא כי השרוולים הנבחרים מיועדים לכך.

ועדות תכנון ובנייה מקומיות הן אלו אשר אחראיות על יישום של תקנות המשרד לאיכות הסביבה ועל כן ההתנהלות מולן כמו גם פעולה לפי התקנות חשובה ביותר ואכן תיבחן בשטח וכדאי להיערך בהתאם.

מהסיבות שפורטו במאמר זה, וודאי הבנתם את חשיבות השימוש בשרוולים, כמו גם מכולות ואמצעי איסוף ופינוי נוספים. כמו כן כדאי לדעת כי קבלת טופס 4 בסיום הבנייה מותנית בהצגת הוכחות ואישור להטמנת הפסולת באתר המיועד ובהתאם למגבלת הכמות הרלוונטית.