צריכה חכמה של גלילי ניר

צריכה חכמה של גלילי ניר – איכות הסביבה

רוצים לעשות משהו טוב עבור הסביבה? שינוי ההתנהלות שלכם בנוגע לשימוש בגלילי ניר טואלט היא דרך מאוד טובה להשפיע כאן ועכשיו. המספרים בארצות הברית לפחות מדברים על צריכה של כ 23 ק"ג ניר גלילי בשנה עבור אדם. יש להניח שבישראל המספרים דומים. הנתונים האלו גבוהים ב-50% יותר משיעור הצריכה במערב אירופה ויפן, וכל זה כשישנה מגמה של גידול בצריכה בעשורים האחרונים. אנחנו צורכים עוד ועוד גלילי ניר טואלט. הנתונים מדברים על צריכה של 2/3 בבית ו 1/3 נוסף מחוץ לבית. מסתמן אם כך שמרבית הצריכה של גלילי ניר טואלט היא בידיים שלכם ובשליטתכם, מבחינת כמויות ומבחינת סוג הנייר.

צריכה חכמה של גלילי נירכמה עובדות מוזרות על גלילי ניר

  • כמעט כל גלילי ניר הטואלט בסופר הקרוב למקום מגוריכם עשויים מעצים, ולא מנייר ממוחזר.
  • לגבי אלה שמגיעים מעצים – נדרש עץ אחד לייצור של כ -100 ק"ג גלילי ניר טואלט. בית בן 4 נפשות צורך בממוצע 2 עצים בשנה.
  • ישנן כמויות גדולות של נייר ממוחזר שממתינות לשימוש חוזר.
  • אפשר למחזר נייר רק מספר פעמים – ייצור ניר טואלט מנייר ממוחזר זהו פתרון נהדר לשימוש סופי בנייר (כי לא ממחזרים ניר טואלט כמובן).

אז מהן הסיבות שבגללן גלילי ניר מגיעים לרוב מעצים ולא מנייר ממוחזר? על פי יצרנים גדולים הסיבה היא שהלקוחות מעדיפים נייר רך וקטיפתי ואת זה ניתן להשיג באמצעות עצים ואילו נייר ממוחזר מעניק בסופו של התהליך תחושה מעט קשה יותר. במדינות מסוימות השימוש בנייר ממוחזר לגלילי ניר טואלט הרבה יותר נפוץ מאשר בישראל או ארה"ב. בניו יורק טיימס כתבו מאמר מאוד מעניין בשם "האובססיה הלאומית שלנו עם נייר טואלט".

מבט כללי על ניר

מי שגולש קצת ברשת בפורומים או קבוצות ירוקות, יכול למצוא הרבה דעות מוצקות נגד שימוש בנייר. הצהרות כמו "שימוש בנייר ביתי מזיק יותר לסביבה יותר מאשר נהיגה בהאמר." ובכן, יש סיבות טובות לאמירות כאלה. על פי המועצה להגנה על משאבים טבעיים (ארה"ב): "תעשיית עיסת הנייר עשויה לתרום לבעיות הסביבתיות העולמיות והמקומיות יותר מאשר כל תעשייה אחרת בעולם." הנה סיכום מהיר של חלק מהנושאים:

ייצור ניר מזיק לסביבה:

  • כריתת עצים רבים ששימשו כבתי גידול לחיות בר.
  • ייצור נייר הוא תהליך מזהם שפולט למים ולאוויר דיוקסינים וכימיקלים מסרטנים.
  • תעשייה זו היא התעשייה השלישית בגודלה מבחינת שיעור פליטת גזי חממה.