אנרגיה סולרית במפעלים

אנרגיה ירוקה – בשימוש מפעלים ומשקים

תחום איכות הסביבה וצמצום באנרגיות הוא תחום מדובר מאד בעולם התעשייה, בכל התחומים. מתעשיית ההייטק ועד תעשיית מזון, מתבצעת לעיתים בשקט מופתי מהפכה שכוללת שימוש באנרגיה סולרית לתפעול מתקני המפעלים ולחסכון משמעותי באנרגיה. הדוגמה הטובה ביותר בזמן האחרון היא חברת עוף טוב, שהקימה על גג המפעל באזור עמק המעיינות מערך סולארי בהשקעה של ארבעה מיליון שקלים.

החברה שזיהתה את היתרון המהותי בשילוב קולטי אנרגיה בסביבת העבודה כדי לחסוך בעלויות ולהפוך את המפעל לאקולוגי וחסכוני יותר, החלה בתכנון ובמלאכה לפני זמן מה והשלימה את העבודה לבניית הגג הסולארי בתקופה האחרונה.

משמעות בניית הגג היא מהפכנית, חסכון של מיליוני שקלים בכל שנה וניצול נכון וחכם של האקלים הייחודי של איזור עמק המעיינות ועמק הירדן, שם ממוקם המפעל של עוף טוב. בזכות קולטי האנרגיה הסולארית, יוכל המפעל לעשות שימוש בשמש החזקה ובקרניה ולתעל אותם לתפקוד נכון וירוק יותר של מתקני המפעל, לחסוך בחשמל ולהקטין באופן משמעותי את זיהום האוויר.

הפקת האנרגיה מקרינת השמש פירושה לא רק חסכון כלכלה אלא לא מעט חסכון במשאבי קרקע וביטול משמעותי של זיהום האוויר על ידי יצירת גז חממה. יותר מהכל, פירוש הדבר הוא ייצור אנרגיית חשמל סולארית ועצמאית, בלי שימוש בגופים חיצוניים וחברות לוויין. כמויות החשמל הגדולות שמייצרת אנרגיה סולארית, כאשר היא מתופעלת נכון, יכולות להועיל גם לאוכלוסייה שמתגוררת באיזור.

התפתחויות אלו מתרחשות כחלק ממגמה כלל עולמית שבה חקלאים רבים שואפים להגביר את האפקטיביות, להתנהל בצורה ירוקה וחסכונית יותר, לשלוט ולבקר בצורה יותר טובה על תנאי הייצור וע"י כך כמובן להגביר את הרווחים. בתחומים אלו ישראל תמיד הייתה חלוצה טכנולוגית. לדוגמה – בקרים וטכנולוגיות לניהול משקים ולולים המיוצרים כאן עושים דרכם לכל רחבי העולם – אירופה ארה"ב ועוד. בהקשר זה ניתן לציין את Rotem – חברה העוסקת בפיתוח ויצור מערכות ניהול ובקרה לתחום החקלאי. החברה מפתחת בקרים ממוחשבים ללולים, חזיריות, חממות, השקייה, ועוד. החברה משווקת את מוצריה בארץ ובעולם, כ-98% מופנה ליצוא. לאתר החברה: Farming, poultry & pig equipment – Rotem